سوالات متداول
 نکته : از آنجائیکه افراد نیاز به مراقبت های خاص و مداوم دارند به هیچ عنوان نباید آنها را تنها رها کرد چون در اکثر موارد آنها توانائی مراقبت از خود را در برابر هرگونه حادثه ای ندارند . باشد که با این تدابیر از بروز حوادث جبران ناپذیر مثل قطع عضو و حتی مرگ پیشگیری کرد . 

 بیمار خانمی با 61% سوختگی عمیق به علت افسردگی پس از زایمان در طول یک هفته دوبار خودکشی کرده است . بار اول با خوردن سم که نجات پیداکرده و بار دوم با استفاده از نفت این عمل را انجام می دهدو به دلیل سوختگی در بیمارستان بستری می باشد . بیمار مادر نوزاد 40 روزه است که پس از زایمان نوزاد وی به مدت 10 روز  در بخش ICU  بستری وممنوع الملاقات بوده به همین علت وی نتوانسته به فرزندش شیر بدهد.تمام این موارد وعدم آگاهی خانواده بیمار نسبت به وضعیت روحی وی مزیدبرعلت شده وباعث تشدیدافسردگی پس اززایمان نام برده شده است. 

 نکته بهداشتی : 

1-با توجه به اینکه همواره پیشگیری مقدم بردرمان است،باتشخیص به موقع وزودهنگام اینچنین مواردی به آسانی می توان ازبروز اینگونه حوادث جلوگیری بعمل آورد.

2- زنان باردار ازهمان ابتدای بارداری ازلحاظ روحی روانی علاوه بر مسائل جسمی تحت مراقبت و تحت نظر متخصص باشند ،تادرصورت بروزهرگونه مشکل روانی وروحی ( خصوصاًافسردگی پس از زایمان)که شایع است تحت درمان قرار گیرند.

بیمار خانمی 28 ساله ،که از 12 سالگی تاکنون به بیماری صرع مبتلا می باشد و حدوداً 5 سال است که تحت نظر پزشک می باشد . با وجودمصرف دارو دچار تشنج شده ، و به دلیل نزدیک بودن به چراغ نفتی درحالیکه نوزاد 8 ماهه اش نیز در آغوش داشته دچار سوختگی 48% درجه 3 (عمیق و شدید ( شده و نوزاد وی به علت سوختگی شدید قبل از انجام هرگونه اقدام درمانی فوت کرده است  و مصدوم فوق در حال حاضر در بخش سوختگی زنان این مرکز بستری می باشد .

بیمار پسر بچه ای 13 ساله که دچار سابقه تشنج ، تالاسمی ماژور و عقب ماندگی ذهنی - جسمی می باشد که بر اثر ترکیدن لامپ و افتادن آن روی تشک بیمار و عدم توانایی وی برای هرگونه محافظتی از خود در برابر این حادثه دچار سوختگی عمیق از ناحیه پاها شده و هم اکنون در بخش اطفال بیمارستان بستری می باشند . 

پیام های بهداشتی :

اگر فردی با تشخیص بیماری صرع و دارو درمانی همچنان تشنج می کند باید هرچه سریعتر برای تکمیل دوره درمان به پزشک معالج مراجعه نماید.چون گاهاً بیماران مبتلا به تشنج ممکن است دچار تشنج شوند تاحد امکان نباید آنها را تنها گذاشت و از دور بودن آنها در مجاورت وسایل خطرناک و آتش زا مطمئن بود . بیماری صرع بیماری بسیار مهم و در عین حال قابل کنترل و درمان است

بیماری 35 ساله دچار سوختگی با اسید هیدروفلوریک (H.F ) یا جوهر شیشه به اتفاقات مراجعه نموده و اقدامات درمانی در مورد وی انجام شد . 

 علت سوختگی عدم دقت در هنگام رقیق کردن H.F  در ظرف مخصوص و آغشته شدن جدار خارجی با اسید . عدم رعایت موارد ایمنی و نپوشیدن دستکش ایمنی هنگام برداشتن ظرف محتوی اسید ، این مورد سوختگی به دلیل استفاده اختصاصی از H.F  در صنعت شیشه سازی نادر می باشد که در نوع خود خطرناک و کشنده است .

تاریخ به روز رسانی:
1397/09/19
تعداد بازدید:
36
مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین
آدرس: شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع)
کدپستی:    7198754361 تلفکس: 36220437-071   - تلفن:  10- 36146100--071    -  تلفکس: amiralmomeninbh@sums.ac.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق یه مرکز آموزشی و درمانی سوانح سوختگی و ترمیمی حضرت امیرالمومنین(ع) می باشد.
Powered by DorsaPortal